Põllumajanduserialade lõpetajad: noortel on Eestis perspektiivi küll

Juuni keskel tunnustas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder maamajanduslike erialade parimaid lõpetajaid. Maaülikooli ja erinevate kutsekoolide värsked vilistlased rääkisid üksmeelselt, et soovivad oma elu siduda Eestiga ja kindlasti ka edasi õppida.

„Siin on võimalik muuta midagi paremuse poole,“ põhjendab Madis Leivits, kes lõpetas tänavu Eesti Maaülikoolis veterinaarmeditsiini eriala. Igapäevaselt tegeleb ta Eestimaa Looduse Fondis metsloomameditsiini arendamisega ning plaanib pidama jääda ikka Eestisse. „Juured on ju siin. Ja kui me jätame raha ja muud asjad kõrvale, siis juba see, et siin saab oma tegemistega midagi muuta, on tegelikult hästi oluline.“

Madis on elanud aasta ka Ameerikas ja hindab kogemust kõrgelt. „See oli nii-öelda elumuutev. Eks see on ikka oluline – minna välja, näha maailma ja tuua need teadmised siis tagasi Eestisse. Soome riigi saladus on ju ka, et pärast II maailmasõda mindi arenenumatesse riikidesse õppima ning hiljem rakendati seal omandatud teadmisi juba kas või Nokia väljatöötamisel.“

Parimad põllumajanduserialade lõpetajad 2012

Parimad põllumajanduserialade lõpetajad 2012

Põllumajandus on strateegiline valik

Olles välismaa elu näinud, on Madis siiski veendunud, et siin on parem. „Kultuuriline keskkond on parem. Mina ei usu, et kõik need, kes praegu on välismaale praegu läinud, sinna ka jäävad. Juured toovad ikka tagasi,“ on Madis veendunud.

Peale selle arvab Madis ka, et maamajanduslike erialade poole tasub igal juhul vaadata. „Vahet ei ole, mis börsiturud teevad – süüa, juua ja õhku tahame ikkagi. See on selline strateegiline sektor, kus on alati tööd ja leiba,“ selgitab ta.

Maaülikoolis põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise erialal magistrikraadi saanud Jaak Flink sattus põllumajanduserialale peaaegu juhuslikult. „Mina tahtsin alguses üldse IT-d minna õppima, aga siis käis kiiks peast läbi ja nüüd olen põllumajanduses. Ja ei kahetse, see on huvitav eriala!“ teatab noormees naerusuiselt.

Edasiõppimine noorte seas hinnas

Mida arvab ta aga sellest, et paljude teiste noorte eeskujul väljamaa võlusid proovida? „Nagu ma kõigile olen öelnud – keegi peab ju Eestis ka maaelu arendama,“ ütleb Jaak ning peab enda sõnul ka plaani doktoriõppesse astuda.

Põltsamaa Ametikoolis põllumajanduse eriala lõpetanud Martin Kuldkepp ja Imre Masing vaatavad lootusrikkalt Maaülikooli poole. „Aga põllumajanduse valdkonnas poiste hinnangul perspektiivi on. „Endal peab pealehakkamist olema. Võib-olla rohkem, kui tavaliselt, aga perspektiivi on kindlasti,“ selgitab Martin. Mõlemad noormehed plaanivad oma elu ikka Eestiga siduda.

„See on mu parim otsus!“ julgustab Järvamaa Kutsehariduskeskuses hobumajanduse eriala lõpetanud Hanna Anett Kari ka teisi noori maamajandusega seotud erialade poole vaatama. Kuigi võib juhtuda, et Hanna Anett läheb aastaks Belgiasse kahe tippratsutaja juurde tööle, plaanib ta enda sõnul tagasi tulla. „Tahan jääda Eestisse ja pikemas perspektiivis tahaksin olla samas koolis õpetaja,“ teatab ta kindlalt.

Eelarvamused peast välja

Räpina Aianduskoolis aianduse eriala lõpetanud Marika Mälton ja Maarika Kõrve teatavad kui ühest suust, et nemad tahavad kindlasti elada Eestis ja julgustavad teisigi seda tegema. Veel soovitavad neiud eriala valikul pühkida peast eelarvamused. „Ei maksa kohe mõelda, et põllumajandus – see on mingi maavärk. Tasub uurida kooli tausta ja millega nad tegelevad. Tegelikult on päris põnev ala,“ räägib Marika.

Luua Metsanduskooli vilistlane Annes Välk teab, et Eesti on väga tugev metsa riik ja seepärast pole siit väljapoole vajadust vaadatagi. „Metsandustraditsioonid on siin väga pikad. Metsa ja sellega seoses tööd on ka nii palju, et eriala ja eneseteostuse mõttes ei ole küll erilist vajadust siit ära minna,“ selgitab Annes, kes õppiski metsanduse eriala. Nüüd plaanib ta jätkata enesetäiendamist erinevatel kursustel ja teha tööd. Kui elu enam-vähem paigas, siis hakkab Annes ka ülikooli poole vaatama.

„Selle erialaga on nii, et proovige ise järgi – pärast enam lahti ei saa,“ teatab sama kooli vilistlane, maastikuehitust õppinud Kristiina Kannu, näol suur ja õnnelik naeratus.

Intervjueeris: Karin Volmer, Põllumajandusministeeriumi pressiesindaja.
Parimate lõpetajate täieliku nimekirjaga saab tutvuda SIIN.

Sildid:, , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: