Kodumaised köögiviljad puuviljadest populaarsemad

Kodumaiste maasikate hooaeg on käes, tempokalt on lähenemas erinevate marjade, puu- ja köögiviljade valmimine. See on sobiv aeg, et heita pilk puu- ja köögiviljade tarbimisse.

Puuviljadest ja marjadest domineerib importkaup
Kui räägime saagiaastast* ehk perioodist ühe saagi valmimisest teise saagini, siis paistab hästi silma 2010. aasta talvel valitsenud külma pakase mõju. Pakane kahjustas õiepungi ja tüvesid ning selle tulemusena toodeti 2010/2011 saagiaastal 5071 tonni puuvilju ja marju ehk ligi poole võrra vähem kui eelmisel saagiaastal (49%). Millise jälje jättis saagile viimane talv, selgub käesoleva aasta lõpuks.

Puuviljade ja marjade tarbimine

Samal ajal kui kohalik puuvilja- ja marjasaak vähenes, imporditi 2010/2011 saagiaastal Eestisse ligi 60 000 tonni puuvilju ning marju. Neist peamised olid õunad, tsitruselised ja luuviljalised. Nii on ka puuviljade ja marjade tarbimisel esikohal just imporditud kaup – kodumaiste puu- ja marjaaedade saak moodustas eelmisel saagiaastal kogutarbimisest vaid 8 protsenti.

Kodumaise köögivilja tarbimine kasvas
Hoopis teistsugune on pilt, kui vaadelda köögiviljade tarbimist. 2010/2011 saagiaastal tarbisid eestimaalased kokku 122 019 tonni köögivilju, mis on protsendi võrra rohkem kui eelmisel saagiaastal. Kodumaisete köögiviljade tarbimine moodustas aga koguni 61% köögiviljade kogutarbimisest, mis on võrreldes eelmise saagiaastaga 2 protsenti rohkem.

Köögiviljade tarbimine

Tarbimine inimese kohta vähenes
Veidi langesid aga nii köögiviljade kui ka puuviljade ja marjade keskmine tarbimine inimese kohta. Keskmiselt tarbis üks inimene 2010/2011 saagiperioodil 39,9 kg puuvilju ja marju, mis on 5,3 kg vähem kui eelmisel saagiperioodil. Köögivilju tarbisid inimesed oluliselt enam – ühe inimese kohta 84,4 kg, mis on aga 600 grammi võrra vähem kui eelmisel saagiperioodil. See võis olla mõjutatud 2011. aasta alguse kõrgetest köögiviljahindadest.

*Saagiaasta – periood ühe saagi valmimisest teise saagini (1. juulist-30. juunini järgmisel aastal)
Kogu põllumajandussektori ülevaatega saab tutvuda SIIN.

Marii Maiste, taimekasvatussaaduste büroo peaspetsialist

Advertisements

Sildid:, , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: