Koolipiima ja –puuvilja tarbimine kasvab

Alanud kooliaasta toob ligi 211 000 õpilaseni koolipiima ja ligi 60 000 kooliõpilase ja lasteaialapse toidulauale koolipuuvilja. Statistika näitab, et aasta-aastalt koolipiima saajate arv kasvab,  koolipuuvilja programm laienes tänavu lasteaedadele ja 5. klassidele.

Tänaseks kooliaasta alguseks saab Eestis koolipiima kokku kuni 210 602 õpilast, kes õpivad koolipiimatoetuse programmis osalevas 971 õppeasutuses. Seda on enam kui 90% kogu 2012/2013 kooliaasta sihtrühmast.

Arvestades, et erinevatel põhjustel ei tarbi (nt, kui piima ei maitse) mitte kõik kooliõpilased koolipiimatooteid või tarbivad neid ettenähtust vähem, siis tuleb toetuse programmiga liitunud õppeasutuste õpilasi käsitleda kui potentsiaalseid tarbijaid. Võrreldes varasemate aastate statistikat näib aga, et aasta aastalt on koolipiimatoodete tarbimine näidanud vaid kasvutrendi.

2012. aasta I poolaastal said koolid piimatoode eest toetust kokku 1 168 815 eurot, millest EL toetuse osa moodustas üle 492 000 euro ja Eesti riigi eelarvest makstav täiendav toetus pea 676 500 eurot. Võrreldes 2012. aasta I poolaastal makstud summasid eelmise aasta sama perioodiga, on toetussummad kasvanud ning prognooside kohaselt kujuneb kätte jõudnud õppeaastal koolipiimatoetuse eelarve seniste aastate suurimaks. Eelkõige on koolipiimatoetuse väljamaksete suurenemist mõjutatud koolipiimatoodete tarbimise kasv ning alates 2011. aasta algusest stabiilsena püsinud Eesti lisatoetuse määr.

Enim tarbitavad tooted koolipiimatoetuse skeemis on jätkuvalt 2,5% piim ning keefir. Koolipiima programmis joodi eelmisel poolaastal ära kokku 3200 t piima ja 250 t keefiri. Võrreldes eelmise poolaasta tarbimise osakaalusid eelmise aasta sama perioodiga, siis üldpilt ei ole muutunud.

Populaarseim koolipuuvili on õun

Koolipuuviljakavaga on uue õppeaasta alguseks liitunud 503 õppeasutust, kus kokku õpib 59716 last. Seoses õppeaasta algusega on koolipuuviljakavaga liitumine aktiivsem ning õppeasutuste number seega muutuv.

Koolipuuviljakava eelarve uueks õppeaastaks on kokku 520 000 eurot, millest 75% tuleb Euroopa Komisjonilt ja veerand Eesti riigilt. Algaval õppeaastal on koolipuuviljakava eelarve 38% suurem, kui möödunud aastal, mil toetusteks oli ette nähtud ligi 377 000 eurot. Põhjuseks on siinkohal koolipuuvilja kava laienemine senistelt 1.-4. klassidelt ka 5. klasside õpilastele ning lasteaialastele.

Koolipuuvilja programmi kaudu tarbiti eelmisel õppeaastal kõige rohkem õunu (peaaegu 100 t), pirne (ca 62 t), porgandit (ca 58 t), kapsast (ca 21 t), ja kurki (ca 18 t). Toetuste taotlemine eelmise õppeaasta kohta hetkel veel kestab (toetust makstakse tagantjärgi), samuti heakskiidutaotluste esitamine selleks õppeaastaks, kuid eelduste kohaselt jäävad viis populaarseimat samaks, nagu on olnud ka kahel eelnenud õppeaastal.

(Uuel õppeaastal soovitab PRIA koolidele ja lasteaedele taotluste ja dokumentide vormistamiseks elektroonilist kliendiportaali e-PRIAt, kus saab mugavalt vormistada nii heakskiidutaotlusi kui ka hiljem toetuse taotlusi koos selle juurde kuuluva aruandlusega. Infomaterjalid koolitoiduprogrammide kohta on PRIA kodulehel:
Koolipuuviljatoetus
Koolipiimatoetus)

Põllumajandusministeerium soovib koolirahvale edukat uut õppeaastat!

Ahto Tilk, loomakasvatussaaduste büroo peaspetsialist
Marii Maiste, taimekasvatussaaduste büroo peaspetsialist

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: