Mida teeb imelik väike pakike sinu toidu pakendis?

Mõnikord võib toidupakendist leida väikese pakikese kirjaga „mitte süüa“ ja sama väljendava pildiga ära söö. Kuna pakike on enamasti väike, siis sageli pilti pole ja tuleb hakkama saada lugemisega.  Igal juhul tuleb kirja tõsiselt võtta ja pakikese sisu  maitseainesegu pähe toidule mitte kallata – selles sisaldub üksnes „keemia“.

Tegemist on ühe pakendiliigiga – aktiivse pakendiga. Nagu nimest järeldada võib, teeb see pakend midagi. Täpsemalt küll teevad pakikeses sisalduvad toimeained/koostisosad, mis absorbeerivad näiteks niiskust, hapnikku, süsihappegaasi, eteeni või hoopis eritavad neid.

Miks selliseid pakikesi toidupakendisse lisatakse?

Toidupakendis sisalduvat niiskust ja hapnikku kasutavad aeroobsed mikroorganismid, kelle elutegevuse toimel toit rikneb. Hapniku toimel halveneb toidu maitse, lõhn (näiteks rasva rääsumise tõttu) ja värv ning seetõttu ei säili toode kvaliteetsena. Eteeni eritavad paljud köögiviljad ning see kiirendab nende valmimist, mistõttu mõnes tarneetapis on vaja eteen pakendist eemaldada, et vili tarnimise ajal üle ei valmiks. Teisestuleb aine jällegi lisada, et vili oleks tarbimiseks piisavalt valmis.

Tavalised pakendid on ette nähtud toidu kaitsmiseks väliskeskkonna mõjude (mikroorganismide, hapniku, veeauru ja päikesevalguse) eest. Aktiivsed pakendid annavad lisakaitse pakendi sees oleva keskkonna mõjude eest, reageerides veeauru, hapniku jt komponentidega. Pakikese sees võib näiteks hapniku sidumiseks olla kas rauapuru, askorbiinhapet; niiskuse sidumiseks silikageeli, aktiveeritud sütt, tseoliiti; eteeni sidumiseks kaaliumpermanganaati või muid aineid. Kui pakike on katki läinud ja selle sisu toidule sattunud, siis ei tohiks sellist toitu söögiks tarvitada.

Eestis võib näiteks selliseid pakikesi leida peamiselt snäkkide pakenditest:

"Ära söö" pakike
Eestis võib selliseid pakikesi leida peamiselt snäkkide pakenditest.

Külli Suurvarik, toidu üldnõuete büroo peaspetsialist

Kommenteerimine on suletud.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: