Kuidas teha verikäkki?

Jõuludeks on paslik valmistada mõnd sellist toitu, mis näiteks vanaema nostalgilisi mälestusi heietama paneks. Siis oleks mõnus maitsva suutäie kõrvale kuulata vanu lugusid, kirjutab Ell Vahtramäe Eesti Põllumajandusmuuseumist. 

Üks selliseid toite on verikäkk – saadav poest, aga hea tahtmise korral võib ise ka käkki keerata. 20 mehise käki jaoks on tarvis:

  • 0.6 l verd
  • 0,4 l vett
  • 200 g soolaliha
  • 200 g sibulat
  • 1,2 kg odrajahu
  • 3 tl soola,
  • 3 tl söögisoodat
  • majoraani.
Värskelt valminud verikäkid Eesti Põllumajandusmuuseumis. Pildistas Marat Viires.

Värskelt valminud verikäkid Eesti Põllumajandusmuuseumis. Pildistas Marat Viires.

Käkitainas segati igal pool värskest verest, veest ja jahust, tihke ja tugev. Möödunud sajandil hakati käkitaignasse lisama enamasti pannil praetud pekitükke sibulatega. Käkid pätsiti käte vahel valmis ja keedeti küpseks kas vees, liha keeduleemes või ka hapukapsasupis. Kui vesi keema hakkas, pandi varem valmis vormitud käkid sisse. Kui käkid pinnale kerkisid ja siis uuesti põhja vajusid, olid nad küpsed. Käkikeeduleent rüübati mõnuga käkkidele kõrvale.

Veri oli vanemal ajal ühenduses ohverdamisega, seetõttu olid vere tarvitamisel toiduks omad piirangud. Veretoidud on meile tulnud lääne poolt, rootsi ja saksa köögi mõjul, eelkõige käkkide ja jahuvorstide tegemisega. Tavalises kõnepruugis ei rõhutatud kunagi verd, nii verega kui vereta käki kohta öeldi käkk või kasutati kohalikku murdenimetust (pall, mauk, makk, pull, palt, lütsik). Kummast käkist jutt oli, selgus täiendavatest sõnadest ja nägemisest.

Verikäkki on söödud Eestis igal pool juba sel ajal, kui samas piirkonnas söödi veel valgeid, ilma vereta tehtud verivorste. Verikäkid on vanemal ajal olnud perekondlike pidupäevade ja tähtpäevadega seotud toit, eriti pulmades esimese toiduna kuni 19. sajandi lõpukümnenditeni. Neid söödi üle maa eriti mihkli- ja mardipäeval, ka kadripäeval ning muidugi jõulude ajal.

Maablogis järgmisena: “Kuidas teha seakõrva?”

Nii verikäki kui seakõrva valmistamist saab proovida Eesti Põllumajandusmuuseumi jõuluprogrammis „Tahma-Toomas toast välja, et saaks valged jõulud tulla!“. Lisaks meisterdatakse jõulukaunistusi, valatakse õnne, uudistatakse taluloomi ning headel lastel on võimalik kohtuda ka Jõuluvanaga. Vaata lisaks: http://www.epm.ee

Ell Vahtramäe, Eesti Põllumajandusmuuseumi teadussekretär

Sildid:, , ,

About Maaeluministeerium

Maaeluministeerium tegeleb maaelu-, põllumajandus- ja kalanduspoliitika kavandamise ja elluviimisega, koordineerib looma- ning taimekaitsega seotud tegevusi, koostab põllumajanduslike rakendusteaduste riiklike programme ja korraldab nende täitmist ning mõju hindamist, lisaks osaleb riigi kutse- ja kõrghariduspoliitika kujundamisel, korraldab põllumajanduse teadus- ja arendustegevust ning põllumajandusharidust. koordineerib Eesti maaelupoliitikat ja viib ellu Euroopa Liidu (EL) ühist põllumajanduspoliitikat ning Eesti maaelu arengukava, arendab põllumajandustootjate turule suunatust ning töötab põllumajandustootmise elujõu tagamise nimel, kavandab ja viib ellu Eesti kalanduspoliitikat, mille eesmärk on arendada kalamajandust ja tõsta selle konkurentsivõimet, kujundab Eesti söödaohutuse, loomatervise ning põllumajandusloomade aretuse valdkonda, korraldab toidu ohutuse ja nõuetekohasuse tagamist.
%d bloggers like this: