Mida Soome tegelikult Eestist ostab?

Soome vajab Eesti toidukaupu – alates 2010. aastast on siit rohkem põllumajandussaadusi ja toidukaupu Soome viidud kui vastupidi. Mullu oli kaubavahetus ligi 50 miljoni euro väärtuses Eesti kasuks.

Peamiste partnerriikide arvestuses oli Soome mullu kolmandal kohal nii ekspordi kui impordi arvestuses, osakaaludega vastavalt 17% ja 11%.

Olulisim ekspordiartikkel on viimastel aastatel olnud rapsiseeme (18-22 mln EUR). Tõenäoliselt eksporditakse aga 2014. aastal Soome juba vähem või rohkem väärindatud õlitooteid.

Leiva- ja saiatoodete ekspordis suur kasv

Leiva- ja saiatooteid eksporditi 2013. aastal 18,7 miljoni EUR väärtuses. Seda on 70 korda rohkem kui 2004. aastal. Arvatav selgitus on Eesti suurimate tootjate kontserni-sisesed kaubaveod.

Olulises mahus viiakse Soome ka juustu (21,3 mln EUR) ja kastmeid (18,3 mln EUR). Suurema grupina on mõõdukas kasvus olnud ka alkohoolsete jookide eksport. Mullu oli alkohoolsete jookide ekspordi koguväärtus 31,9 miljonit eurot, kuid sisaldas 60% ulatuses mitte-Eesti päritolu tooteid.

Impordis troonib kohv

Olulisim impordiartikkel on aastaid olnud kohv, 2013. aastal 13,9 miljoni EUR väärtuses. Samaväärselt oluline on viin, mida imporditi Soomest 13,2 miljoni EUR väärtuses. Kui alkohoolsed joogid kokku võtta, oli impordiväärtus 36 miljonit EUR ja kaubandus suureneb mõõdukas trendis.

Kolmas oluline impordiartikkel on värske või jahutatud kala 11,5 miljoni EUR väärtuses. See viitab Eesti kalatöötlemise elujõulisusele

 

 Kalle Nõlvak, kaubanduse ja alkoholi turukorralduse büroo peaspetsialist

Kommenteerimine on suletud.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: