Millisel pullil on ilusaim tütar?

Aastaid või aastasadu on inimesed pidanud erinevaid väljanäitusi nii aiasaadustele või loomadele. Taasiseseisvumise aja paiku mõistsid Eestimaa tõuaretajadki, et ka neil peab midagi sellist olema, kirjutab Tõnu Põlluäär Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistust. 

Kuidas lehmad endale välismaa spetsialisti said
Esimesed väljanäitused toimusid 14. juunil 1990 eesti punase tõu aretajatele ja sama aasta augustis tol ajal veel mustakirju tõu nime kandnud veistele. Esialgu töötasid parimate väljaselgitamiseks kohalikud komisjonid, kuid juba 1993. aastast hindab näiteks holsteini tõugu spetsialist välismaalt. 10 aastat hiljem, 2003. aastal hakati ka punast tõugu hindama väliskohtuniku poolt. Ja seda kõike sellepärast, et kohtunik oleks erapooletu. Meile, kes me iga päev loomaomanikega tegeleme, tekivad ikka oma lemmikud, olgu siis lehmade või inimeste hulgas. Väliskohtunik aga ei tunne ühtegi loomaomanikku ega tea ka meie aretuses kasutatud pulle.

VISS 2013 Eesti Põllumajandusmuuseumis

Võistluse ajal arutavad aretajad näiteks, kuidas oma lehmade udarad suuremaks ja ilusamaks saada.

Kuidas lehmad kokku tulid
Algselt võistlesid punast tõugu lehmad eri maakondades, kuni nad 1994. aastal Vana-Võidu kooli juurde koliti. Juba 2000. aastal kolis võistlus aga Eesti Põllumajandusmuuseumisse, Ülenurmele. Holsteini tõugu lehmad võistlesid 22 aastat Tallinna külje all Luigel.
Kaks aastat tagasi sündis ajalugu ja lehmad said kokku – 2012. aastast võistlevad holsteini ja punast tõugu lehmad üheskoos Eesti Põllumajandusmuuseumis. Võistlus sobib sinna hästi ja üheks päevaks saab muuseumi laudast tõeline mõisalaut, kus elab 120 Eesti kõige kaunimat lehma.

Kuidas peremehed udaraid võrdlevad
Nii lehmi kui nende omanikke on võistlusele jagunud juba 25 aastat. Ikka tullakse, et vaadata, missugune see konkurendi lehm on. Tõsiselt arutletakse aretustulemuste üle: millise pulli tütar kaunim on, kuidas oma lehmade udarad suuremaks ja ilusamaks saada jne.
Tänavusel VISS 2014 konkursil astub võistlustulle 31 loomaomaniku 127 lehma. Võidulehm on suur, tugev, tugevate jalgade, ilusa suure udaraga, korrektselt kinnitunud ja hea nisade asetusega.

Vaatemänguline konkurss toimub juba HOMME, 12. juunil: http://www.epm.ee/event/viss-2014/

 

Tõnu Põlluäär, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu tõuraamatu- ja aretusosakonna juhataja

Advertisements

Sildid:, , ,

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: