Bambust sisaldavate plastist toidunõude müük tuleb lõpetada

Nii nagu mis tahes muust toiduga kokku puutuvast esemest, eritub ka toidunõudest nende kasutamisel toitu koostisosi. Selleks, et kaitsta inimese tervist kahjulike ühendite eest, on toidunõude ja söögiriistade tootmisele seatud õigusaktidega ranged nõuded. Neile peavad vastama kõik Euroopa Liidus müüdavad plastist toidunõud. Bambust sisaldavast plastist toidunõud nõuetele ei vasta ning seetõttu tuleb nende müük lõpetada, kirjutab Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialist Katrin Jõgi.

Bambusjahu sisaldavast plastist valmistatud kauss ehk toode, mida on keelatud müüa.
Foto: Pixabay

Millistest bambusnõudest käib jutt?

Vahet tuleb teha bambusest ja bambusjahu sisaldavast plastist valmistatud esemetel. Bambusest valmistatud esemete puhul on näha bambuse struktuuri, kuid bambusjahu sisaldav materjal näeb välja nagu plast. Viimasel juhul on tegemist enamasti melamiinplastiga, mis valmistatakse melamiinist ja formaalhüüdist ehk ainetest, mis võivad kujutada endast ohtu inimese tervisele.

Bambusest valmistatud lõikelaud ehk toode, mida on lubatud müüa.
Foto: Pixabay

Bambusjahu sisaldavast plastist valmistatud toidunõusid reklaamitakse sageli 100% bambusest koosneva ja biolagunevana. Selline reklaam on eksitav, sest bambusjahule on lisatud teisi aineid ning melamiinplast ei ole biolagunev.

Bambusjahu sisaldavast plastist võib toitu erituda tervisele ohtlikke koostisosi

Kehtivate nõuete kohaselt tohib plastist toidunõude valmistamisel kasutada üksnes selleks lubatud koostisosi. Bambusjahu ja mõnede teiste taimsete koostisosade (nt mais, nisuõled) kasutamiseks ei ole luba taotletud ning seetõttu ei ole neid lubatud toiduga kokkupuutuvates plastmaterjalides kasutada.

Kuigi bambust ei peeta toksilisi ühendeid sisaldavaks taimeks, tuleb hinnata, kui hästi sellest saadud koostisosad plastiga ühilduvad ja kui püsiv on saadud materjal, et sellest ei erituks toitu koostisosi tervisele ohtlikus koguses.

Euroopa Liidus on kontrolli käigus leitud bambusjahu sisaldavaid plastnõusid, millest on eritunud tervisele ohtlikku melamiini või formaldehüüdi üle piirnormi ning mõnel juhul on piirnormi ületus olnud väga suur (kuni 30 korda üle piirnormi).

Mida teha juba ostetud bambusnõudega?

Kõik bambusjahu sisaldavast plastist nõud ei ole ilmtingimata ohtlikud, kuid ilma laborianalüüsideta on väga keeruline eristada ohtlikke tooteid ohututest. Seetõttu ei tasu bambusjahu sisaldavaid plastnõusid osta. Ainete eritumine toitu oleneb toidu temperatuurist, nõu toiduga kokku puutuva pinna suurusest ning kokkupuuteajast: mida kõrgem temperatuur, suurem pindala (ka nõu pinna kahjustused suurendavad pindala) ja pikem kokkupuude, seda suurem on võimalus, et materjalist pärit ained erituvad toitu.

Kui bambust sisaldavast plastist nõud on juba ostetud, siis tuleks

  • vältida nende kasutamist kuuma toiduga,
  • vältida nende kasutamist mikrolaineahjus,
  • mitte kasutada neid lastele toidu serveerimiseks ning
  • lõpetada nende kasutamine toidunõuna, kui nõu pind on muutunud kriimuliseks.

Sel aastal pöörab Põllumajandus- ja Toiduamet tähelepanu sellele, et bambusjahu sisaldavaid plastnõusid Eestis ei müüdaks. Järelevalvet saavad aidata veelgi tõhusamaks muuta ka tarbijad, kui edastavad Põllumajandus- ja Toiduametile vihje.

Kommenteerimine on suletud.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: